ZMENA PRÍSTUPU A POSÚVANIE HRANÍC

Od začiatku ILLIMITÉ hovorím, že chcem, aby všetko spojené s touto značkou bolo o kvalite a pozitívnom prístupe. V najbližších mesiacoch ale posúvam svoje myšlienky a idey ešte ďalej..

Ešte počas školy a brigád som vždy túžil po vlastnej firme, v ktorej sa bude klásť veľký dôraz na životné prostredie, etické jednanie a neustále posúvanie hraníc kvality aj na úkor kvantity či ziskov. Každým dňom od začiatku podnikania som sa snažil posúvať hranice kvality výstupu ďalej. Či už sa jednalo o výber káv, materiály použité na balenie alebo samotný kontakt a prístup k zákazníkovi. Dnes, aj napriek svojej “restless mind”, začínam byť s ILLIMITÉ a filozofiou tejto značky spokojný. Čo samozrejme neznamená, že prestávam napredovať. Naopak. Ten, kto ma pozná, vie, že Lukáš je večne nespokojný a má na seba niekedy až nesplniteľné nároky 🙂

Čoho sa teda bude týkať najväčšia zmena?

Ako ste si už určite všimli, začal som do ponuky zaraďovať viac micro-lot káv a nedávno pribudol aj jeden nano-lot. Najväčšou zmenou bude teda hlavne podpora malých/menších farmárov, čo znamená, že v priebehu roka 2018 chcem, aby ponuku ILLIMITÉ tvorili zo 75% micro a nano-loty. Dôvod je jednoduchý. Dvíhaním iných rastieme aj my sami. Podnikám už skoro 4.rok, viem, aké je náročné presadiť sa s kvalitným produktom a poctivým prístupom. Rovnaké je to aj u farmárov. Je rozdiel, keď objednáte kávu z farmy, ktorej produkcia je 800 ton za sezónu, a z farmy, ktorej produkcia je 800 kíl za sezónu. Menšia produkcia nemusí nutne znamenať aj vyššiu kvalitu (obmedzená technológia, vedomosti, atď..), no ako inak sa farmár posunie ďalej, keď svoju produkciu nezvýši alebo nepredá úrodu kvôli vyššej cene za kilogram? V súčasnej dobe konzumu sa všetko kupuje na kvantá. Väčšina firiem chce nakupovať lacno a veľa. A tento prístup sa dotýka každého producenta..

Ušetriť pár € alebo radšej podporiť menších?

Veľmi jednoduchá a zároveň ťažká otázka, s ktorou som sa pasoval aj ja v svojich začiatkoch. Môj počiatočný budget ma nútil zamyslieť sa. Ale keďže od začiatku mi bolo jasné, že chcem veci robiť po svojom, s touto otázkou som sa popasoval pomerne rýchlo. Nikdy nešetriť na úkor kvality. Toto samozrejme neznamená, že akonáhle objavíme prvú kvalitnú vec, tak ju kúpime. V mojom prípade napríklad dva roky prebiehal len výber správnych obalov. Prvou zásadou bol vplyv na životné prostredie, teda podmienkou bolo, aby obaly boli eco-friendly (teda recyklovateľné a z obnoviteľných zdrojov). Minulý rok som oslovil holandskú firmu, ktorá takéto obaly vyrába a hneď som vedel, že je to to, čo hľadám. Keď mi ale prišla faktúra, tak mi úsmev na chvíľu zamrzol. Obal bol asi 3 násobne drahší ako jeho lacnejšia varianta, ktorá už ale obsahovala aj hliník. V skratke, prehryzol som vyšší náklad, ale bol som spokojný, že pokračujem vo svojej filozofii aj napriek vysokým nákladom na balenie. Rovnako je to aj s etiketami, tlačíme na recyklický papier (tlač mi zabezpečuje Marek z vach.print)

Navyše práca s micro a nano-lot kávami má jednu ďalšiu obrovskú výhodu. O káve a človeku, kto za ňou stojí viete takmer všetko. Ako sa volá, kde žije, ako dlho sa káve venuje, koľko generácií jeho/jej farma už funguje, prípadne sa dočkáte aj pozvánky prísť na farmu (zatiaľ sa mi vycestovať ešte nepodarilo, voľna je skutočne málo..) Káva, ktorá si ma hneď získala, bol Yacuanquer, nano-lot od malých farmárov z mesta Tasnaque, v Kolumbii. Nasledovala Rosa a jej organická farma z Ekvádoru, ktorej profiláciu som dnes úspešne dokončil. Kávy sú úžasné, jej producenti sú takisto úžasní, pracovití a pokorní ľudia. Všetko to v tej káve cítiť a viem, že toto je tá správna cesta pre mňa a moju firmu.

Áno, vďaka tejto filozofii síce ešte stále napríklad nemáme vlastné auto, namiesto dovolenky v Toskánsku ideme s manželkou raz ročne navštíviť rodinu do Anglicka. Voľný čas skoro nie je, a keď nejaký aj je, tak ho trávime rekonštrukciou domu z r.1943, v ktorom bývame 🙂 Život je skrátka príliš krátky na to aby sa človek fixoval na luxus alebo žil materializmom.
Pravá krása života nespočíva vo veciach.. 🙂

Užívajte krásnych dní,
,,Luk

 

Leave a Reply